Kolory w naszym życiu są bardzo istotne, działają uspokajająco lub pobudzająco, ale też np. twórczo. Mając taką wiedzę, można wykorzystać to aranżując wnętrza. Dobrze dobrany kolor ścian w danym wnętrzu wpływa na nasze samopoczucie, może pobudzać nas do pracy twórczej lub uspokajać ale też denerwować. Dlatego wystrój naszego domu jest tak ważny a kolorem możemy wyrazić siebie.
Każda z barw to odmienny stan emocjonalny, inna energia. Opieranie się na psychologii kolorów podczas aranżowania wnętrz jest bardzo istotne i nieodzowne do tego aby stworzyć przestrzeń odpowiadającą wszystkim domownikom.
Biel tworzy podstawę, bazę w aranżowaniu wnętrz. Jest utożsamiana z czystością i sterylnością. To też barwa swobody i lekkości przestrzeni. Świetnie komponuje się z innymi kolorami. Przebywanie w jasnej przestrzeni napawa optymizmem. Pamiętajmy jednak aby z bielą nie przesadzić, za dużo tego koloru może wprowadzić laboratoryjny klimat, co zamiast poczucia indywidualizmu, może przygnębiać.
Kolejnym kolorem jaki daje nam poczucie wolności jest niebieski. Kolor niebieski chętnie stosujemy np. w sypialniach czy pokojach niemowlaków, gdyż błękit to spokój, wypoczynek, relaks. Ten kolor pomaga w zasypianiu i dobrze wpływa na nasz organizm.
To kolor dla ludzi o pozytywnym nastawieniu do świata, z pozytywną energią. Otoczeni żółcieniami czujemy się wypoczęci, pełni życia i chętni do spędzania czasu z bliskimi, wspólnych rozmów. Odcienie żółtego dobrze sprawdzą się w kuchniach czy salonach. Żółty sprzyja też artystom.
Jak można się domyślać, czerwony to kolor namiętności, żywotności, panowania, władzy i potęgi. Jest intensywny i zdecydowany, bardzo przyciąga wzrok. We wnętrzach stosowanie czerwonego koloru na ścianach będzie dodawało nam energii ale może przytłoczyć jeśli użyjemy go za dużo. Dobrze wygląda na jednej ścianie lub w dodatkach, meblach tapicerowanych czy krzesłach.
Zieleń to jeden z moich ulubionych barw. Kolor wiosny, natury, życia, nadziei. Działa na nas kojąco i relaksująco. W pomalowanym wnętrzu na zielono odpoczywamy. Dodatkowo modne są tapety z motywami roślinnymi oraz żywe rośliny. Takie elementy we wnętrzach tworzą oazę spokoju. W naturze kolor zielony najczęściej występuje w towarzystwie brązów, beżów i tak zwanych kolorów ziemi. We wnętrzach z powodzeniem może też je łączyć. Jednak najlepiej sprawdza się zieleń w zgaszonym, zgniłym, butelkowym lub limonkowym odcieniu.
Czarny to kolor wyrafinowania, władzy i elegancji. Na tenkolor w domu czy mieszkaniu decydują się najczęściej ludzie odważni, lubiący eksperymenty i zmiany. Wielu z nas lubi czarne ubrania. Mamy świadomość, że czarny pasuje do wszystkiego, jest elegancki i ponadczasowy, jednak trochę boimy się zastosować go w aranżacji wnętrz. Myślę, że ma na to wpływ wszechobecny mit mówiący, że czerń jest ponura, mroczna, smutna i w dodatku pomniejsza wnętrze. Czarny kolor ścian sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych ale też stylizowanych. Przez swój elegancki charakter można go używać praktycznie w każdym pomieszczeniu, salonie, łazience ale też kuchni np. w formie szklanych lub lakierowanych czarnych frontów. Pokoje dzieci też coraz częściej zdobimy farbami tablicowymi.